Blog uživatele Jana

Metodologie, kvantitativní výzkum - materiály z Brna

Toto jsou moje studijní materiály z Brna, včetně nejakých výpisků. Snad vám to někomu pomůže.
Mám ještě nějakou zahraniční literaturu v e-podobě, ale nevím, jestli je i Bahbouh takto náročný... případně přednášky v audiu, ale to už je podle mne určitě zbytečný... kdyžtak napište.
No a kdybyste někdo chtěl kvalitativní výzkum, tak dejte taky vědět - taky něco mám.
J.

Neco malo k vyvojovce

Potkala jsem v patek na zkousce Katku, ktera mne poprosila o zaslani mych poznamek. Je to jen par materialu z Brna, ale dobre se mi z nich ucily ty uvodni otazky (k tem ruznym hist. smerum a skolam) a ty obecnejsi veci.
Pokud se budete ucit z tech zpracovanych otazek na biomedu, tak to bohate staci, jen doporucuju si k ruce pujcit z knihovny Schmidta, Kurice a urcite Piageta - neco je v tech otazkach dost nesrozumitelne a dost otazek v tehle knihach najdete.
Drzim pakce!

E-psychologie

Asi znate, nicmene pro jistotu: http://e-psycholog.eu/obsah/cz
Tento clanek se muze hodit na vyvojovku: http://e-psycholog.eu/pdf/sulova.pdf

Jen taková zajímavost, možná k neurovědám, kdo ví :)

projížděla jsem si nějaké texty a narazila na tohle... prekladal amater...

V 1982 se konala pozoruhodná událost. Na univerzitě v Paříži výzkumný tým vedený fyzikem Alain Aspect provedl experiment, který by se mohl ukázat jako jeden z nejvýznamnějších experimentů ve 20.století. Neslyšeli jste však o tom ve večerních zprávách. A pokud nemáte ve zvyku číst vědecké časopisy, tak jste pravděpodobně nikdy neslyšeli ani jméno Aspect, ačkoli jsou zde tací, kteří věří, že jeho objev může změnit tvář vědy.

Aspect a jeho tým odhalili, že za jistých okolností subatomární částice jako jsou elektrony, schopny okamžitě komunikovat spolu navzájem bez ohledu na vzdálenost, která je odděluje. A je jedno jestli jsou od sebe daleko 10 centimetrů nebo 10 miliard kilometrů.

Nějakým způsobem se zdá, že každá částice ví, co ta druhá dělá. Problémem této hypotézy je porušování Einsteinova postulátu, který tvrdí, že žádná informace se nemůže šířit rychleji než je rychlost světla ve vakuu. Ponevadž cestování rychleji než rychlost světla je stejné jako zlomení časové bariery. Tato děsivá výhlídka způsobila, že někteří fyzici zkoušeli přijít s propracovanými teoriemi, jak uspokojivě vysvětlit Aspectův nález. Ale někteří přišli ještě s radikálnějšími vysvětlěními.

Tak například David Bohm z Londýnské univerzity věří, že Aspectův objev znamená, že objektivní realita neexistuje, a to navzdory zdání vší pevnosti vesmíru, který je v podstatě přelud, obrovský a okázale podrobný hologram.

Aby jsme porozuměli, proč Bohm činní toto překvapující tvrzení, musíme nejdříve trochu porozumět, co je hologram. Hologram je trojrozměrná fotogragfie, vytvořená pomocí laseru.

Multimedialni kurz statistiky

Sice je v anglictine, ale je tam dost veci polopaticky vysvetleny vcetne prikladu: http://onlinestatbook.com/index.html
A nejlepsi jsou ty Java simulatory...