ROR je public domain

FYI, zdá se, že to nikdo ze školy neví:

Editoři Wikipedie se dostali do svízelné situace. Způsobil ji známý Rorschachův test, při kterém psycholog předkládá pacientovi obrazce složené ze skvrn. Cílem pacienta je říci, co mu skvrny připomínají. Deseti těmto obrazcům vypršela ochranná lhůta stanovená autorským zákonem a logicky se tak dostaly do Wikipedie. American Psychological Association ale tvrdí, že jejich zveřejnění je neetické, protože pokud pacient obrazce uvidí předem, ztrácí celý test smysl.

zdroj: http://www.root.cz/zpravicky/wikipedie-debatuje-nad-obrazky-v-clanku-ror...
wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Rorschach_test
slashdot: http://yro.slashdot.org/story/09/07/14/1829231/Wikipedia-Debates-Rorscha...

Komentáře

souhlasím s APA - zákony v

souhlasím s APA - zákony v tomto případě válcují zdravý rozum

Zákony

ony totiž žádné speciální zákony ani neexistují. Je otázka, nakolik jsou potřeba. Nejsem si tak úplně jist, jestli by diagnostika měla být postavena na to, že ji druhá strana nezná. Jestli by se spíš neměli začit psychologové přizpůsobovat realitě. Tedy tomu, že se stejně všechno vykecá. I když u ROR je cenné právě to, že je starý, hmm...

-p-

Rozhodně myslim, že tyhle

Rozhodně myslim, že tyhle tajmný metody vyvolávají mezi veřejností vůči psychologum spíš jistou nedůvěru, kterou všichni známe. Navíc je ROR taková metoda, která je ze strany zkoumané osoby, podle mě, celkem snadno manipulovatelná.

nevim kdes prisla k tomu, ze

nevim kdes prisla k tomu, ze ROR je ze strany zkoumanych osob manipulovatelna, vzhledem k faktu, ze vetsina kliniku, dokonce i psychiatru ROR pouziva k diagnostice a neda na nej dopustit(samozrejme spolencne s jinymi metodami, jak by to melo byt spravne vzdycky)...kazdopadne odporucuji si nejkprve zjistit o ROR vic nez se zacnes k necemu vyjarovat...je podle mne smutne, ze kdyz laicka verejnost test odsoudi na zaklade neznalosti a klamlivych informaci z ruznych neodbornych zdroju, tak psychologove(nebo studenti) se nekdy chovaji uplne stejne. Nechapu pak, proc by nam klienti meli verit, ze vime o cem mluvime nebo co delame...!!!

Chtěla bych říct, že studenti

Chtěla bych říct, že studenti psychologie jsou pěkná verbež a když pak lidi mnohým psychologům nechtějí věřit, tak dělají moc dobře. Taky spoustě psychologům nevěřím. A vůbec je otázka, jestli máme někomu věřit jen proto, že je psycholog, učitel, prezident... Teda učiteli národů bych věřila! A pánům Rorschachovi, Exnerovi a stejně tak i Zulligerovi se moc omlouvám, bylo to neuvážené. A jsa poučena myslím, že na veřejnosti oněch tabulí není nic zlého. Ostatně jsou veřejné ve většině světa a nijak to nesnižuje jejich reliabilitu.

Hulvát co si myslí že masa

Hulvát co si myslí že masa nikdy nemůže pochopit něco co chápe jenom on.
Mám rád společenské vědy i přes jejich j e d n o z n a č n u s u b j e k t i v i t u.
Myslím si však že nějaký člověk co bude mluvit o laické veřejnosti a přístupu k informacím které nazve klamnými.
Kde bereš tu drzost říct co je správně a co je špatně?
Myslíš si že ve jménu vědy a pokroku bylo spáchano méně zla než ve jménu mamonu a politiky.
Žijete v abstraktním Světě kde posuzujete každého podle svých měřítek.
Žít a nechat žít a nesnažit se někoho zařadit do škatulek podle vašich měřítek.
Co elektrošoky. Taky velice sporná metoda přesto lékaří tvrdili že učinná.
Lobotomie.
Kdo dal právo zasahovat?
A tak dál. Tak se s tím svým oborem snažte dostat dál a ne metodu starou za chvíli sto let prosazovat ve většině případů jako jedinou.
Pohádkáři...

Ve škole to už vědí, pamatuju

Ve škole to už vědí, pamatuju si, když jsem byl v prváku, že už tehdy se kvůli tomu Matějková rozčilovala, že to našla na internetu. Wikipedie je asi poslední kapka ...