Jak na to

Ahoj,

tuším, že je potřeba napsat pár slov o tom, jak si představuju že by to tu mělo fungovat, nebo spíš vysvětlení, jak tyto stránky používat.

Web je určen primárně studentům psychologie na FF UK v Praze, kteří započali studium v ak. roce 2007/2008. Je míněn jako prostor pro výměnu studijních materiálů jakéhokoli typu, které nám mohou nějak napomoci ve studiu, k diskuzím o psychologických (i nepsychologických) tématech. Ostatní veřejnost má omezený přístup. Omezení spočívá v tom, že veřejnost nemůže psát články (t.j. ty příspěvky, které se zobrazují na titulní stránce v hlavním - prostředním sloupci) a nemá přístupné ty materiály, které jejich autor označí jako nepřístupné veřejnosti. Dále veřejnost nemá přístup k seznamu uživatelů, nemůže hlasovat v anketách a nemůže určovat, kdo jejich příspěvek uvidí a kdo ne. Příspěvky od veřejnosti jsou vždycky veřejné. Jinak rozhodnutí, co bude veřejně přístupné, co bude přístupné jen studentům či učitelům, je plně v kompetenci autora příspěvku. Pro psaní jakéhokoli příspěvku je nutné se zaregistrovat. Komentáře lze psát i anonymně - je nutné jednou překonat "kapču". Kapču jsem nově přidal i pro registraci - spamovací boti nikdy nespí. Přihlášené uživatele kapča neotravuje.

Pro registraci musíš mít fungující e-mailovou adresu, protože na tu ti budou poslány informace pro přihlášení. Toto opatření má zabránit spamování.

Při registraci si dobře zapamatuj uživatelské jméno (login), který si zvolíš. Login i heslo jsou citlivé na VELKÁ/malá písmena, diakritiku, mezery atd. Stránky jsou naší soukromou aktivitou a nemají nic společného s informačním systémem fakulty nebo univerzity, proto zde nemůžeš použít login do Jinonic apod.

Pokud jsi studentem našeho ročníku a zaregistroval jsi se později než 18.10.2007, použij, prosím, kontaktní formulář a napiš mi, že tě mám zařadit mezi studenty. Každý den prohlížet seznam uživatelů a pátrat po tom, zda se jedná o studenta našeho ročníku nebo ne je časově náročné a ode dneška to nebudu dělat.

Pokud jsi studentem odjinud (psychologie nebo chodíš na psychologické předměty v rámci volitelných předmětů), ozvi se taky.

Obsah je rozdělen jednak do různých typů obsahu (článek, blog, příspěvek do diskuse a anketa), jednak do kategorií. Dnes jsou 2 druhy kategorií - předměty a materiály. Kategorie předmět je snad jasná - určuje, kterého předmětu se příspěvek týká. Kategorie materiál určuje, co je to za materiál (dnes Kniha, Zápisky z přednášky, Vypracované otázky, Odkazy). Typ příspěvku určuje, jakým způsobem se má zobrazovat.

Články
představují hlavní proud informací - zobrazují se v prostředním sloupci i s upoutávkou. Sem by se, myslím, mělo psát skoro všechno, co je nějakým způsobem důležité. Prostě - jestli chcete, aby se tvůj příspěvek zobrazil v tom hlavním sloupci na titulní straně, použijte článek.
Příspěvek do blogu
zobrazuje se jen titulek příspěvku v rámečku v pravém sloupci. Autoři Drupalu píší, že blog je úzce spjat s jeho autorem. To je pravda, ale vyhledat si všechny příspěvky od uživatele, který tě zajímá, je velmi jednoduché. Na horní liště si klikneš na Uživatelé, najdeš si uživatele, toho si zobrazíš a dál klikneš na sledovat. A ukážou se všechny příspěvky.
Příspěvek do diskuse
nevím, co bych dodal. Založí to nové téma ve fóru.
Anketa
taky nevím, co bych dodal. Pokud si vymyslíte anketu, vytvořte si ji.

Chci tě poprosit, abys' vkládání materiálů důsledně používal/a kategorie. Velmi to pak usnadní hledání. Jeden příspěvek můžeš zařadit i do více kategorií - pokud to neznáš, zkus stisnkout Control (CTRL) klávesu a držet ji. Pak můžeš myší oznašit více kategorií.

Co se týká přístupových práv, u všech tvých příspěvků (jsi-li spolužák) máš kartu Práva, na které mužeš označit, komu má být příspěvek přístupný. Jestli označíš Authenticated user, Student, Učitel, tak se nediv, že ti označení Student a Učitel zmizí. Je to totiž duplicitní. Každý student či Učitel je zároveň Authenticated user, takže to označení by bylo nadbytečné. Drupal pak blbne a zobrazuje příspěvky duplicitně.

Pokud chceš použít zabezpečené (šifrované) spojení, nainstaluj si certifikát z http://testy.propsychology.cz/ssl/cacert.crt a pak jdi na adresu https://studium.propsychology.cz .

Update 9.11.2007 - zavedl jsem kategorii "ostatní studenti". Mají stejné možnosti jako studenti z našeho ročníku kromě přístupu k uživatelským profilům, neboť jsem slíbil, že osobní údaje nebudou nikomu jinému přístupné. Je na autorovi každého příspěvku, zda vkládaný materiál zpřístupní i ostatním studentům nebo ne.

Update 24.11.2009 - přidaná captcha pro psaní komentářů bez přihlášení. Přidaná captcha pro registraci - pro zaregistrování je tedy potřeba překonat kapču plus mít funkční e-mail. SSL verze teď běží na standardním portu 443.

-Petr-